Miejskie Przedszkole "Mali Odkrywcy" w Ełku
Michała Kajki 8A
19-300 EŁK
tel: Dyrektor: 877326474 Sekretariat: 877326475
mpmaliodkrywcy@miasto.elk.pl
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa / edycja 2024
11 dni temu
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”Priorytet 3
Kierunek interwencji 3.1.
Cel projektu: Rozwijanie zainteresowań dzieci literaturą dziecięcą, nawiązanie współpracy z pobliskimi bibliotekami, zaangażowanie rodziców przedszkolaków w różnorodne działania czytelnicze.
W ramach projektu jako placówka przedszkolna pozyskaliśmy dotację celową z budżetu państwa w kwocie 3 000 zł na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Zakupione 173 książki pozwoliły uatrakcyjnić prowadzenie zajęć z zakresu edukacji społecznej ( emocje, zdrowie psychiczne, asertywność, tolerancja), wzbogaciły kąciki czytelnicze o kolejne nowosci wydawnicze dostosowane do wieku dzieci przedszkolnych, umożliwiły dzieciom przedszkolnym rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych, zaangażowały rodziców do współpracy i działań na rzecz placówki.
ZAPLANOWANE DZIAŁANIA W 2024 R.
1.Poznawanie wybranych utworów literackich dostosowanych do wieku dziecka podczas codziennych zajęć dydaktycznych (Zapoznanie dzieci z utworami znanych autorów literatury dziecięcej np. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i twórczością wybranych bajkopisarzy).
2.Przynoszenie przez dzieci własnych książek do wspólnego czytania.
3. Miesiąc wędrującej książki – organizacja w każdej grupie przedszkolnej miesiąca t trakcie, którego będzie możliwość wypożyczania książek do domu.
4.Udział przedszkolaków w przedstawieniach teatralnych organizowanych w przedszkolu i poza placówką przez profesjonalne teatry dziecięce.
5. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizacja zajęć na temat procesu powstawania książek. Organizacja grupowych/międzygrupowych konkursów wiedzy o książce. Zaaranżowanie spotkania z aktorem, drukarzem, pisarzem – rozmowa na temat jego pracy.
6. Udział przedszkola w obchodach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek poprzez zorganizowanie międzygrupowego quizu wiedzy o bajkach, bajkowych postaciach i magicznych rekwizytach. Zaangażowanie rodziców, nauczycieli i niepedagogicznych pracowników przedszkola w czytanie utworów dzieciom podczas uroczystości.
7.Wystawianie inscenizacji przez poszczególne grupy z okazji świąt i uroczystości (Pasowanie na Przedszkolaka, Święto Niepodległości, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka itp.)
8.Organizacja akcji charytatywnej – zbiórki książek na szczytny cel.
9. „Czytanie pod chmurką” – organizacja akcji czytania bajek w ogrodzie przedszkolnym podczas sprzyjającej pogody.
10. Organizacja i realizacja zajęć wykorzystujących wybrane postacie z literatury jako wzorców postaw i wartości moralnych.
11. Wykorzystywanie w pracy z dziećmi bajek relaksacyjnych, terapeutycznych eliminujących napięcia, zmęczenie, agresję, budujących pozytywny obraz świata i samego siebie.
12. Przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców na temat wartości czytania książek dzieciom. Wspólnie z rodzicami wykonanie plakatu zachęcającego do czytania książek. Prezentacja plakatów na holu przedszkola i na fb placówki.
13. Wykorzystanie teatrzyku Kamishibai jako atrakcyjnej metody storytellingu promującej czytelnictwo wśród dzieci. Stwarzanie okazji przedszkolakom do twórczej i rozwojowej pracy poprzez wykonywanie własnych kart ilustracyjnych, wymyślanie własnych historii, opowiadań i przedstawianie ich w sposób graficzny. Zaangażowanie rodziców do współpracy.
14. Wykorzystywanie fragmentów utworów literackich do ćwiczeń ortofonicznych w codziennych zajęciach dydaktycznych.
15.Nawiązanie współpracy z Biblioteką Publiczną w Ełku oraz Biblioteką Pedagogiczną – ustalenie harmonogramu spotkań poszczególnych grup, udział w zajęciach, spotkaniach, warsztatach organizowanych przez obie instytucje.
16.Organizacja spotkań bibliotecznych w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 – rozmowy na temat zasad wypożyczania książek z biblioteki i odpowiedniego zachowania się w bibliotece i czytelni.
17.Organizacja wycieczek do: np. do ECK w Ełku (dział teatralny, przedstawienia teatralne), do Muzeum Historycznego w Ełku, do księgarni.
18.Zaangażowanie rodziców i zaproszonych gości w czytanie utworów w przedszkolu i w domu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
19.Pedagogizacja rodziców – umieszczanie artykułów dotyczących promocji czytelnictwa na gazetkach dla rodziców w szatniach oraz na fb placówki i stronie internetowej przedszkola, poruszanie tego tematu podczas spotkań z rodzicami.
20.Czytanie wielopokoleniowe – zaproszenie Babć i Dziadków, starszego rodzeństwa do czytania i opowiadania ciekawych bajek i historii pobudzających wyobraźnię dziecka.
21.Organizacja konkursu plastycznego/recytatorskiego – zaproszenie do jury pracowników Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej.